torek, 29. oktober 2013

1930-1940

V tridesetih so ženske izgledale bolj prefinjeno. Moda je bila zelo raznolika. Oblikovalci so eksperimentirali z novimi kosi in novimi materiali. Pomembno vlogo so imele rokavice. Vpliv Hollywooda je bil velik.

Popularne so bile valovite oblike in daljše dolžine kril. Linija pasu se je dvignila za doseg ženstvenega videza. V svet mode je prišla nova silhueta, ki je imela zelo široka ramena, ožji pas (naravna širina) in daljše, ožje krilo. Obleke z naravnim obsegom pasu so pogosto spremljali poudarjeni boki. Nastala je večerna obleka z rezom ob strani. Obleke so bile okrašene z naborki in valovite ob robu. Nošenje kratkega bolera ali capeleta (krajšega plašča, ki sega čez ramena) v kombinaciji z ujemajočim parom rokavic je bilo zelo prefinjeno in elegantno. Rokavice so bile tudi drugače zelo pomembne v tem obdobju. Večerne obleke so nosili z ujemajočimi jopiči. Izum najlona je prinesel najlonke in nogavice. Po letu 1935 so začeli množično uporabljati zadrge in sponke za lase. Ljudje so začeli nositi "Sunday best" (boljša oblačila, ki so jih nosili pri nedeljskih mašah). Moški so ponovno nosili kostime. Ob začetku 2. svetovne vojne se je razvoj mode ustavil in ljudje so nosili cenejša oblačila.

Filmi so imeli velik vpliv na to, kako so se ženske oblačile, tako v Ameriki kot tudi v Evropi. Hotele so biti čim bolj podobne svojim idolom. Ta vpliv so izkoristili modni oblikovalci. Na nobeni vrtni zabavi ženske niso bile brez pisanih klobukov in oblek za zabave. Modna postane tudi volnena obleka s krznenim ovratnikom ter negliže (lahko jutranje žensko oblačilo s čipkami, naborki).

ponedeljek, 28. oktober 2013

1920-1930



The roaring twenties (kričeča dvajseta) je obdobje modernizacije in svobode.  Oblačila so postala bolj športna, v ženski modi pa so obleke postale bolj odprte in deške. Trend tega časa je bil preprostost.


Večina oblek je imelo "V" izreze. Rokavi so bili dolgi in ravni ali oblikovani na zvonec. Ženske so začele nositi na pol prosojne obleke z več plastmi. Robovi kril so dosegli višino kolen. Dolžina krila, ki je bila za nekatere nespodobna, se je proti koncu desetletja podaljšala in tako krila postanejo asimetrična (spredaj krilo sega do kolen, zadaj pa se podaljša). Nizek pas je bil še vedno priljubljen, postal pa je širši - oblika peščene ure ni bila več moderna. Čeprav so bile obleke preprosto grajene, so bile okrašene s čipkami, kitkami in perlicami. Nizanje perlic je bilo zamudno in drago, vseeno pa je bilo izjemno priljubljeno. Krila in stezniki so se šivali na bolj zapleten način (dekorativno šivanje). "Flapper era"  (Flappers so bile mlade ženske, ki so nosila kratka krila, imele kratke lase, poslušale jazz in se odklonsko vedle; pretirano so se ličile, pile alkohol in kadile) se je kazala v oblačenju in vedenju deklet. Ko postane sprejemljivo, da ženske pijejo, se pojavijo koktajl obleke. Ženske večerne obleke postanejo bolj odprte - nimajo rokavov in kažejo hrbet. Proti koncu desetletja ženske ponovno začnejo nositi bolj ženstvena oblačila. Ponovno postanejo moderne krivulje in  cvetlični odtisi. Moška oblačila so postala bolj športna, pojavil pa se je tudi žigolo videz (temni lasje, počesani nazaj, srajca, frak).

Nastal je tudi "vamped look" (videz usodne ženske). Ta videz je vključeval temne oči , stisnjene ustnice in pokrito čelo s kapo, trakom ali šalom in je bil posledica močnega vpliva Hollywooda.

sreda, 16. oktober 2013

1910-1920


Oblike in silhuete se v tem času nenehno spreminjajo. Za ta čas je značilno edvardijansko obdobje, v katerem moda postane bolj igriva in inovativna. Zaradi 1. svetovne vojne so zapravljali manj, ljudje pa so proti koncu desetletja nosili vse bolj udobna oblačila.


Krila so postala krajša, v modo pa je prišlo mnogo različnih vrst kril: krilo hobble (dolgo, ozko krilo, ki je pod koleni zoženo z elastiko; namenoma je zasnovano tako, da skrajša ženski korak; poudarja obliko telesa in omogoča eleganten način hoje), krilo v obliki senčnika(dramatična silhueta, ustvarja navidezno tanjše noge), panelno krilo (krilo z ravnim robom) ter večplastna krila. Ženske so začele nositi hlače, prav tako pa so v modo prišli volneni in platneni kostimi. Stezniki so dobili višji pas. Zastrte klobuke so ženske za razliko od prejšnjih obdobij nosile le ob posebnih priložnostih. Drugi zanimivi modni trendi so bili: rokavi v obliki netopirjevih kril, prekomerno drapiranje in čipkaste obleke. Najbolj uporabljane tkanine so bile: saten(lahka, leskotna tkanina iz poliestra ali svile, uporablja se pri oblačilih za svečane priložnosti), šifon(rahlo leskotna tkanina, narejena iz svile, bombaža, najlona ali poliestra; valujoč videz obleke), lahka svila in bombaž. Čevlji so postali udobnejši. V ženski modi prvič postane moderna kratka frizura. Moška oblačila so postala bolj športna v vseh družbenih razredih, v tem desetletju pa so tudi izumili frak. Nosili so žive, svetle in drzne barve, med in po 1. svetovni vojni pa postanejo popularni temnejši odtenki in kaki barva. Po koncu vojne se je mnogo parov poročilo, zato je množična postala tudi prodaja poročnih oblek.         


Gabrielle (Coco) Chanel je bila najbolj znana modna oblikovalka, ki je vsakdanja oblačila, na katera so vplivali vojni časi, pretvorila v modne. Bila je prva, ki je jersey uporabila za oblačila.

1900-1910


V tem obdobju ženske nosijo dolge, bogato okrašene obleke in široke klobuke. Industrijska revolucija je prinesla mnogo sprememb, pomembnih tudi za modo: električni šivalni stroj in tekoče stopnice. Pomembna je tudi borba žensk za svoje pravice.


Krila so bila podaljšana na zadnji strani, tako da so imela obliko vlečke. Obleke  so bile ozke v pasu in nagubane. Okrašene so bile z naborki, gumbi in čipkastimi vzorci. Podnevi so dame nosile zelo visoke ovratnike; pogosti so bili cape collars(ovratnik, oblikovan kot pregrinjalo, ki visi čez rame).Nosile so tudi steznike. Rokavi so bili praviloma prilegajoči od rame do komolca, od tam pa so se razširili do zapestja. Pogosti so bili tudi dvojni rokavi, kjer so bili spodnji rokavi daljši od zgornjih. Večerne obleke so bile bolj drzne in so imele razkrita ramena, z rokavi ali brez njih. Nastala je tudi shirtwaist(krojena ženska bluza z detajli moških srajc-kaže na neodvisnost žensk). Edvardijanska doba se je začela sredi desetletja in ponovno so prišli v modo majhni balonasti rokavi in ​​zelo ozki pasovi. Krila, čeprav polna, so bila zaokrožena in materiali so bili mehki in primerni za drapiranje. V tem času nastane kopalna obleka. De rigueur(nujno, če si hotel biti moden) je bilo nositi široko krilo ali prepasico(širok pas).V tem desetletju so bili moderni široki klobuki, okrašeni z mnogimi stvari, kot so: perje, ptice, čipke, biseri, rože, pentlje, trakovi … Pri moških se prvič pojavi 3-delna obleka. Nosijo se zapognjene hlače in manšetni gumbi.

The suffragettes je bila ženska organizacija, ki se je borila za pravice žensk. Številne dame so posnemale njihov stil oblačenja. Značilne barve so bile: bela(čistost), vijolična(dostojanstvo) in zelena(upanje).